Etykieta

W każdym dojo aikido panuje specyficzny klimat, pracy i wzajemnego zaufania. Jest wymuszane przez etykietę. Etykieta jest to zachowanie się aikidoków, które wyraża ich szacunek dla samego miejsca, w którym się znajdują i dla współćwiczących. Oparta jest o japońskie zwyczaje, które przyjęły się w większości sztuk walki.

Etykieta dojo obowiązuje nie tylko aikidoków, ale także ludzi, którzy przychodzą popatrzeć na trening. Chodzi przede wszystkim o zachowanie spokoju i ciszy podczas treningu. Nie wolno głośno rozmawiać, nie wolno używać telefonów komórkowych (powinny być wyciszone). Niedopuszczalne jest śmianie się z początkujących aikidoków, jeśli im coś nie wychodzi. Jeśli ktoś będzie zachowywał się nieodpowiednio, może zostać wyproszony z treningu.

Tradycyjne tatami, pospolicie zwane “matą”, zrobione jest ze słomy ryżowej lub trawy. Wymiary jednego materaca tatami to 1m na 2m o grubości ok.4cm. 

Najważniejsza strona dojo zwana jest kamiza, czyli “ważniejsze miejsce”. Stanowi ona centralną część dojo i zarezerwowana jest dla instruktorów oraz gości honorowych itp. Wyróżnia się zwykle powieszonym na ścianie gaku, czyli kaligrafią i/lub portretem O’Senseia. Strona przeciwna do kamiza to shimoza, czyli “niższe miejsce”. Jest to miejsce przeznaczone dla uczniów, z którego widzą oni instruktora. Studenci siadają tam w jednym lub więcej szeregu w kolejności określonej przez posiadany stopień. Najbardziej zaawansowani siedzą z lewej strony kamiza (z prawej shimoza), która nazywana jest joseki czyli “ważniejsza strona”. Na przeciw niej jest shimoseki – niższa strona.

Każdy aikidoka powinien posiadać odpowiedni strój. Najlepiej, żeby było to keikogi (kimono), ale może to być również dres – ogólnie, coś co nie krępuje ruchów.

Także każdy aikidoka, jeśli tylko może, powinien sprzątać matę lub pomóc innym, którzy to robią.

Początkujący traktują ten zwyczaj jak jakąś karę, tymczasem jest to po prostu przygotowanie się do ćwiczeń. Ci co sprzątają matę, robią to dla innych i dla siebie. A matę sprząta każdy, od osoby początkującej, która nie posiada jeszcze kimona, po osoby które posiadają hakama. Czasem sprzątają nawet mistrzowie. Oczywiście osoby niższe stopniem nie powinny dopuścić do takiej sytuacji. Nie powinny pozwolić na to aby sensei, czy instruktor sprzątał matę. I to choćby dlatego, że wymaga tego zwykła grzeczność i szacunek do takiej osoby.

Podczas wejścia na matę też obowiązuje odpowiedni kanon zachowań. Najpierw, zaraz po wejściu na matę, aikidoka kłania się w stronę kamiza i jest to ritsurei, potem siada w pozycji seiza i tak czeka na nadejście instruktora. W pozycji seiza wykonuje się powitalny ukłon zarei. Ukłon ten rozpoczyna także trening.

Podczas treningu student musi być posłuszny instruktorowi. Gdy instruktor objaśnia jakąś technikę, studenci siadają w pozycji seiza. Na sygnał, kłaniają się sobie na wzajem i rozpoczynają ćwiczenia. Na sygnał także je przerywają.

Na koniec treningu instruktor siada twarzą w stronę kamiza. Następnie razem z uczniami kłania się i odwraca w ich stronę. Teraz kłaniają się sobie wzajemnie i na znak dany przez instruktora mogą się rozejść.

Jeżeli nie zechcesz przestrzegać tych zasad, nie będziesz mógł brać udziału w treningach w żadnym Dojo Aikido.

 

Call Now Button