Strój

Stroje noszone podczas treningów Aikido zasadniczo nie różnią się od strojów noszonych w innych sztukach walki jak np. judo czy karate. Podstawowym ubiorem jest kimono składające się z białej bluzy, spodni i pasa. W naszym klubie ćwiczący, którzy osiągnęli wysoki stopień wyszkolenia oprócz kimona zakładają również szerokie, plisowane spodnie w kolorze czarnym, bądź ciemnogranatowym nazywane hakama. Czarny pas jak i w innych sztukach walki jest zarezerwowany dla tych, którzy osiągnęli poziom mistrzowski. W dojo ćwiczymy boso jednak w drodze pomiędzy szatnią, a salą wkładamy klapki nazywane zori.

 

KEIKOGI                                                           HAKAMA

Wiązane i składanie hakama.

Jak powinienem wiązać hakama? Dobre pytanie, i prawdopodobnie jedno
z najczęściej zadawanych. Próba napisania zadowalającej instrukcji wiązania hakama to jak próba wyjaśnienia teorii względności… No prawie. Ale poważnie, najlepszym sposobem przekazywania tajników wiązania hakama jest wciąż tradycyjne sempai-to-kohai, czyli “Spytaj starszego stopniem ucznia”. Nie ma jednego ściśle określonego wzoru wiązania, jako że różne style walki mają różne wymagania. Na przykład praktykanci kendo i iaido często pierwszy wiążą tył, a potem dopiero przód, podczas gdy praktykanci Aikido dokładnie na odwrót, ponieważ hakama lepiej trzyma się podczas ukemi. Tak więc, zacznij od zaprzyjaźnionego sempai.

Jedna rzecz jest pewna: niezależnie od sztuki, jaką się zajmujesz, twego rozmiaru, kształtu, stopnia zaawansowania, tudzież czegoś innego, hakama potrzebuje konkretnego “zakotwiczenia”. Jeśli nie wiążesz swego obi mocno
i bezpiecznie (bardzo mocno i bezpiecznie), jest niemalże pewnym, iż twoja hakama dostarczy ci kłopotów.

 

Jak powinienem składać hakama po treningu?

Składanie hakama jest częścią treningu i może służyć jako czas na ochłonięcie, rozmyślania podczas tej powtarzalnej, medytacyjnej czynności. Składanie służy również podtrzymaniu jej dobrego wyglądu poprzez utrzymywanie kantów na fałdach, spłaszczanie himo, i tak dalej, po prostu przygotowanie jej do następnego treningu na macie. Jako, że istnieje wiele wariantów składania hakama, oto przedstawiam tradycyjny, który dobrze się sprawdza:

 

Call Now Button